Aesculap i Łysa Góra

Schronisko Łysa Góra. Góry Kaczawskie - pasmo górskie położone w południowo-zachodniej Polsce, na Dolnym Śląsku, w północno-zachodniej części Sudetów, w Sudetach Zachodnich

Szkoła Narciarska i Sudecki Klub Sportowy Aesculap z siedzibą w Jeleniej Górze *), działająca na terenie Kotliny Jeleniogórskiej zajmowała się w latach 1970 – 2014 kształceniem dzieci i młodzieży w narciarstwie alpejskim i wychowała na przestrzeni lat wielu instruktorów i zawodników. Ważną częścią działalności Aesculapa było prowadzenie kursów kadrowych. Dzięki temu zapewniano sobie stały napływ kadry instruktorskiej, w 100% swoich wychowanków. Jednym z ważniejszych wydarzeń w życiu szkoły był spektakularny sukces zespołu instruktorów na Kongresie IVSI w Zakopanem w 2001 roku, który wykonał piękny popis jazdy synchronicznej przed międzynarodową publicznością. Najlepszą zawodniczką Aesculapa (od dziecka w tym klubie aż do zakończenia kariery w 2012 roku) była Katarzyna Karasińska – wielokrotna reprezentantka i mistrzyni Polski, startowała z powodzeniem w Pucharze Świata i zdobyła kryształową kulę w Pucharze Europy. Hasłem przewodnim przyświecającym Aesculapowi od początków istnienia było: “Wychowanie przez góry dla gór”. I rzeczywiście – zajęcia prowadzone były w duchu umiłowania przyrody, szacunku i respektu dla groźnego, nieprzyjaznego człowiekowi środowiska, jakim są wysokie góry. Dzieci brały udział w zajęciach narciarskich i wycieczkach górskich turystyczno-krajoznawczych. Rok szkolny zaczynał się już w październiku i od tego czasu uczestnicy systematycznie poznawali swój region. Wycieczki prowadził przewodnik sudecki, który opowiadał o historii i ciekawej przyrodzie Sudetów Zachodnich.

Aesculap został założony w roku 1970 przez Teresę i Stanisława Rażniewskich oraz Danutę Koenig. Pierwsi uczestnicy rekrutowali się z dzieci pracowników służby zdrowia (Uzdrowiska Cieplice oraz szpitala). Po latach, z tych tradycji pozostała nazwa **). Szkoła zrzeszała wszystkich; kto się tylko zapisał. Jednym z podstawowych celów było zapewnienie warunków do bezpiecznego szkolenia. Trudno prowadzić zajęcia na zatłoczonych nartostradach w wysokich górach, nie ma tam możliwości odgrodzenia stoku dla swoich potrzeb, ustawienia najprostszego toru przeszkód, nie mówiąc już o slalomie. Dlatego powstał pomysł wybudowania własnej bazy. Wybór padł na Łysą Górę koło Dziwiszowa w Górach Kaczawskich. Tutaj w roku 1988 powstał pierwszy wyciąg narciarski, wybudowano go społecznie. I od tego momentu tworzył się kompleks sportowy o nazwie: Mikrostacja Sportów Zimowych i Letnich Łysa Góra Dziwiszów. W miarę skromnych możliwości Szkoły i Klubu. Najlepiej świadczy o tym następujący fakt: budowa trwała ponad 20 lat. Mikrostacja swoje istnienie zawdzięcza ogromnemu wysiłkowi i uporowi społeczności szkoły. Instruktorom i rodzicom, którzy chcieli dać swoim dzieciom w prezencie przyjazny stok do nauki. A jak się później okazało – z miejsca tego korzystali ***) inni jeleniogórzanie. Jak również wielu turystów z Dolnego Śląska i Polski.

Michał Rażniewski
Jelenia Góra, 4.06.2014 r.


Koniec Aesculapa

Na wniosek Starosty Karkonoskiego Sąd rozwiązał i postawił w stan likwidacji stowarzyszenie Szkoła Narciarska i Sudecki Klub Sportowy Aesculap. Źródło: nj24.pl – artykuł pt. „Zakończono działalność zasłużonego stowarzyszenia. Sąd rozwiązał Aesculapa” z dnia 6 sierpnia 2021.



Więcej

Popularne posty

Obraz

Spacery w maju