Stare aparaty


Moje małe muzeum

KameryKamera JVS Everio GZ-HD6 oraz sportowa Hero GOPRO


Czym fotografuję? Od 2007 roku jestem fanem systemu Sony Alfa. Używałem długo między innymi lustrzankę Sony A550. A od tego roku lustrzankę Sony SLT-A68 (z obiektywami DT 3,5-5,6/18-70 i Minolta AF 100-300 mm 1:4,5-5,6). Robię także zdjęcia bezlusterkowcami Lumix GF6 oraz GX9 (Panasonic) z wymienną optyką. Niedawno temu wyczytałem, że do tych aparatów można zastosować praktycznie każdy stary obiektyw, byleby mieć odpowiedni adapter.

AparatyBezlusterkowiec Panasonic GX9, lustrzanka Sony SLT-A68 (cyfrowe)


Po poszukiwaniach w internecie znalazłem to czego szukałem. No i radość ogromna, bo teraz mogę wykorzystywać do fotografowania moje wiekowe, legendarne już Rokkory, które używałem wraz z analogowymi lustrzankami Minolta SR7 i SRT100 ponad 30 lat temu. Całe szczęście, że ich przed laty nie sprzedałem, tylko jak chomik trzymałem w szafie. Bo współczesne, dedykowane obiektywy tej klasy kosztują majątek. Manualne cudeńka wróciły do łask. I “robią” świetne zdjęcia (trzeba tylko ostrość ustawić ręcznie). Ostatnio testuję także stare radzieckie obiektywy Jupitery 8, 9, 11 oraz Industara 50 i Wołnę 9 (na zdjęciach archiwalnych – niżej). Wszystkie te szkła dostały teraz (w erze bezlusterkowców) nowe życie. Mocuję je do wspomnianych Lumixów za pomocą adapterów z M39, M42 (i jak wyżej – bagnetu Minolta MD) na micro 4/3. Chyba najlepsze co mam to Wołna 9 i Jupiter 9. Ten ostatni – z 15-listkową przysłoną – posiada niesamowity bokeh. I świetnie nadaje się do portretu oraz wszelkich detali wyodrębnianych z tła. Podobno uznawany przez zachodnich fotografów za “tani rarytas” (szukając informacji w internecie natknąłem się na masę anglojęzycznych wpisów na stronach i forach dotyczących radzieckiej optyki).Film ukazujący moją pracę z Lumiksem i manualnymi stałoogniskowymi obiektywamiFilm ukazujący moją pracę z EXA 1b i manualnymi stałoogniskowymi obiektywami

Historia miesza się z teraźniejszościąDługi czas używałem analogowych średnioformatowych fotoaparatów jak również kamerę na taśmę Super 8.

1. Mieszkowa Ercona z obiektywem Zeiss Tessar 1:3,5, f=105 (niezwykle solidny aparat na błony filmowe format 6×9 i 6×6) produkowana w latach 1949–1956 przez VEB Zeiss Ikon Dresden.2. Lustrzanka dwuobiektywowa Seagull 4A wyprodukowana w końcu lat sześćdziesiątych w Chinach (może być uważana za kopię Rolleiflexa) z obiektywem Haiou 31 ze światłem 1:3,5, f=75 (format 6×6).

3. Kamera radzieckiej produkcji QUARZ 1x8S – 2 oraz projektor Ruś (więcej o filmowaniu – tutaj).

W latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych fotografowałem ponadto (poza wymienionymi) takimi aparatami jak: Zorkij 4, Praktica VLC, Praktica LTL 2, Praktica PLC 2. Fed 5s, Exa 1b, Lubitel 166, Pentacon SIX TL, Start 66. Jak również już po 2000 roku krótko Minolta Dynax 5.Pokaz słynnych aparatów: Hasselblad i Leica (Galeria Fotografii “U Musa” w Karpaczu). Trzymałem w rękach jedne z najdroższych aparatów świata ;)Michał Rażniewski

Jak zachować zabytkowe aparaty dla przyszłych pokoleń - film fińskiej organizacji The Camera Rescue. Polecam!